Porady

Temat newslettera

By 9 lutego, 2020 14 października, 2020 No Comments

Z pewnością codziennie otrzymujesz setki maili. W swojej skrzynce znajdziesz wiadomości z informacją o potwierdzeniu płatności za zakupy w ulubionym sklepie, korespondencję z Klientem, specjalną okazję na buty, która kończy się w dniu dzisiejszym, czy ofertę na sekretne tabletki na odchudzanie. Zapewne na część z nich nawet nie zwrócisz uwagi. Głównym powodem takiego zachowania jest brak zainteresowania ofertą konkretnego nadawcy oraz temat wiadomości. Odpowiednio dobrana treść tytułu newslettera jest kluczowa dla powodzenia całej kampanii.

Fakt, o którym musisz wiedzieć już na początku: Nie ma idealnego tematu. Treść, która w jednym newsletterze się sprawdzi, w innej branży, czy nawet wysłany do innej grupy o podobnym zainteresowaniu, może zostać całkowicie inaczej odebrana. Co więcej: wiadomość wysyłana z podobnym tematem po raz kolejny do tej samej bazy, prawdopodobnie nie przyniesie oczekiwanych wyników.

Jest jednak kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę przed wyborem odpowiedniego tematu.

Przed zapoznaniem się z poradami, sugeruję zrobić analizę Klientów: dokładne sprawdzenie swoich subskrybentów to klucz do sukcesu. Odpowiadając na trzy poniższe pytania, Twoja wiedza na temat doboru odpowiedniego tematu będzie znacznie większa:

1) Z których dostawców skrzynek pocztowych najczęściej korzystają Twoi Klienci?

2) Na jakich urządzeniach Twoi Klienci przeglądają maile?

3) Na jakich aplikacjach mobilnych Twoi Klienci przeglądają newslettery?

Odpowiedzi na powyższe pytania (powinny one znajdować się w raportach kampanii na platformie, z której korzystasz do wysyłki newsletterów), pozwolą Ci gładko przejść przez kolejny etap doboru tematu.


1. Ilość znaków

Częstym, a jednocześnie jednym z największych błędów podczas tworzenia tematu jest zbyt duża ilość znaków. Zdarza się, że marketerzy chcąc zawrzeć jak największą liczbę informacji w temacie, nie zdają sobie sprawy, że przez tego typu działanie staje się on nieczytelny dla użytkownika. Dodatkowo, warto mieć na uwadze, że znaczna liczba subskrybentów (która ciągle wzrasta) korzysta ze skrzynki pocztowej poprzez urządzenia mobilne – w takich przypadkach długi temat całkowicie się nie sprawdza.

Według badań przeprowadzonych przez Return Path, w większości branż najlepszą otwieralnością mogą pochwalić się tytuły z ilością znaków poniżej 25.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie rp1.png
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie rp2.png

Potwierdzeniem powyższych badań może być tabela stworzona przez CampaingMonitor, na której możemy sprawdzić ile znaków wyświetla się na najpopularniejszych dostawcach poczty, urządzeniach i aplikacjach.


2. Spójny preheader

Czym jest preheader? To tekst, który pojawia się przed oczami Klienta jeszcze przed kliknięciem w wiadomość.

Jest to miejsce, które można znakomicie połączyć z tematem i wykorzystać do przekazu marketingowego. Dzięki niemu możemy rozwinąć informacje nt. promocji, opisując je w dodatkowych kilkudziesięciu/kilkuset znakach (najczęściej widzimy ok. 80-140 znaków). Niestety wciąż zdarza się, że w tym miejscu możemy zobaczyć fragment kodu HTML lub treść, która zupełnie nie jest powiązana z tym co zawiera się w przesłanej wiadomości.

3. Zainteresuj

Jak wspomniałem na wstępie, każdy z nas dostaje dziennie setki wiadomości na swoją skrzynkę mailową. Spróbuj więc przyciągnąć uwagę swojego Klienta. Dobrą inspiracją mogą być newslettery Missguided, które aż proszą się o kliknięcie 🙂

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie miss.png

4. Personalizuj

Każdy lubi otrzymywać spersonalizowane wiadomości. Warto wykorzystywać informacje o swoich Klientach – korzystaj z dostępnych danych o Kliencie (o ile oczywiście masz do tego prawo), takich jak np. imię, zakupiony produkt, czy data urodzin.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie misterspex.png

4. Testuj

Najważniejsza wskazówka, która jako jedyna z pewnością spowoduje, że Twoje newslettery będą częściej odwiedzane: Testuj tematy i wyciągaj odpowiednie wnioski po wysyłce każdej kampanii.

Zostaw odpowiedź

  • 0 Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
Copy link
Powered by Social Snap