
Mimo, iż nie brakuje polskich dostawców pocztowych, z roku na rok użytkowników Gmaila w naszym kraju jest coraz więcej. Według serwisu wirtualnemedia, ponad 40% użytkowników Internetu korzysta właśnie z usług Giganta z Mountain View. Jednym z powodów, dla których często Gmail jest pierwszym wyborem są jego dodatkowe funkcjonalności.
Zdecydowana większość użytkowników Gmailowej poczty przyzwyczaiła się do regularnego korzystania z dobrodziejstw, jakimi jest choćby Dysk Google, Google Hangout, integracja z Youtube, czy Kalendarz Google.
Sam bardzo cenię zintegrowany system, jaki posiada Gmail. Dodatkowo, w ostatnim okresie pojawiła się możliwość jeszcze większej personalizacji swojej poczty oraz nowe funkcjonalności.
Układ
Wiadomości w skrzynce Gmailowej możemy widzieć na trzy sposoby
- Domyślny (widoczny: temat, pre-header oraz nazwa załącznika)
- Wygodny (widoczny: temat, pre-header)
- Kompaktowy (widoczny: temat, pre-header; mniejsze marginesy pomiędzy wiadomościami, dzięki czemu strona z wiadomościami jest krótsza)
Jak dokładnie wygląda różnica, możecie zobaczyć na poniższym przykładzie:
Motyw (tło)
Osobiście jestem przyzwyczajony do standardowego, białego tła. Jeżeli jednak uznasz, że chcesz coś zmienić, możesz to zrobić w bardzo prosty sposób.
Typ skrzynki odbiorczej
Jest to funkcja, która pozwala spersonalizować skrzynkę “pod siebie”. Mamy możliwość w kilka chwil wybrać, jakie wiadomości mają pojawiać się na naszej liście najwyżej.
Typy skrzynki odbiorczej dzielą się na:
- Domyślną
- Najpierw ważne, która na pierwszym miejscu ukazuje wiadomości, które oznaczasz
- Najpierw oznaczone gwiazdką
- Najpierw nieprzeczytane
- Priorytety, które wyświetlają wiadomości w kolejności:
- 1. Ważne i nieprzeczytane
- 2. Oznaczone gwiazdką
- 3. Wszystkie pozostałe
- Wiele skrzynek odbiorczych: ten podział jest zdecydowanie najciekawszy. Dzięki niej możesz dodać do pięciu niestandardowych, indywidualnych sekcji, które będą się wyświetlać obok Odebranych, co pozwala jeszcze bardziej segregować otrzymywane wiadomości.
Okienko odczytu
W ustawieniach konta Gmail możemy również spersonalizować wyświetlanie otrzymywanych wiadomości.
Przykład
Po prawej stronie skrzynki odbiorczej:
Oprócz spersonalizowanego układu poczty, dzięki Gmailowi możesz w oryginalny sposób dbać o wysyłkę wiadomości.
Planowanie wysyłek
Bardzo przydatna opcja, z której często sam korzystam. Z racji tego, że często pracuję w nieregularnych godzinach, dbam o to, by maile były wysyłane o odpowiedniej porze.
Maksymalna ilość wiadomości, jaką jesteśmy w stanie zaplanować to 100.
Tryb Poufny
Dzięki wykorzystaniu trybu poufnego podczas wysyłania wiadomości, znacznie zwiększamy ich ochronę. Odbiorca wiadomości poufnej nie może jej skopiować, drukować, pobrać, ani przesłać dalej. W trybie poufnym możemy również ustalić czas, w którym wiadomość będzie dostępna.

Jeżeli chcesz jeszcze bardziej zadbać o bezpieczeństwo, możesz skorzystać z kodu SMS, który zostanie wysłany do odbiorcy wiadomości.
Wpisując numer telefonu odbiorcy, wiadomość zostaje wysłana. Aby ją odczytać, użytkownik musi zweryfikować swoją tożsamość poprzez wpisaniu kodu, który otrzyma po kliknięcie w CTA “Wyślij kod dostępu”.

Treść SMSa
Ważną i przydatną funkcją jest również możliwość anulowania dostępu do wysłanej wiadomości.

“Skróty” po prawej stronie
Po zalogowaniu się na konto Gmail, po prawej stronie pojawia się pasek, który w pierwszej wersji posiada skróty do:
- Kalendarza
- Notatek
- Listy zadań
Osobiście używam tych funkcji w codziennej pracy i uważam, że jest to znaczne ułatwienie działań. Często korzystam z możliwości dodawania wiadomości, które otrzymuje, do listy zadań (najczęściej w przypadku, gdy jest ona ważna, ale w chwili obecnej nie mam możliwości na nią odpowiedzieć).
Jak widać na powyższych przykładach, Gmail to dzisiaj nie tylko standardowa poczta. Jest to zsynchronizowane środowisko, które możesz spersonalizować na własne potrzeby. Oprócz podstawowych funkcji, do jakich przyzwyczaili nas właściciele providerów pocztowych, za pomocą Gmaila możemy prowadzić inne działania, niekoniecznie związane z naszą pocztą e-mail, które jeszcze bardziej przywiązują nas do Gmaila.
Oczywiście przedstawione przeze mnie funkcjonalności, to tylko część, z którą w ostatnim okresie mogliśmy się zapoznać.
Źrodła:
własne
www.antyweb.pl
www.wirtualnemedia.pl