Ciekawostki

Facebook wkracza w e-mail marketing?

By 14 czerwca, 2020 17 czerwca, 2020 No Comments

Kilka dni temu świat obiegła informacja o testach, jakie przeprowadza Facebook. Platforma Zuckerberga wprowadza narzędzie do e-mail marketingu, przeznaczone dla małych i średnich firm. Czy to rewolucja? Jak wpłynie to na rynek e-mail marketingowy?

Nowy projekt jest już w fazie testów wykonywanych przez kilka małych i średnich biznesów. Według informacji, które można znaleźć w Sieci, platforma do email marketingu stworzona przez Facebooka będzie miała możliwość wysyłki kampanii oraz jej analizy (w chwili obecnej nie udało mi się znaleźć dokładnych informacji nt. możliwości analizowania, jakie ma nam dawać nowa platforma). 

Listy subskrybentów (przynajmniej według udostępnionych przez Meg Coffey z Coffey & Tea screenów) będzie można dodawać ręcznie lub importować cały plik.

Przed możliwością korzystania z zaimportowanych adresów e-mail, należy oczywiście zapewnić platformę o legalności posiadania adresów.

Jest kilka pytań, które od razu po publikacji informacji nt. działań Zuckerberga przyszły mi do głowy. 

Czy to będzie rewolucja?

Wkroczenie Facebooka na pole e-mail marketingu to z pewnością bardzo ważna wiadomość. Jeśli testy przyniosą oczekiwane rezultaty i platforma będzie ogólnodostępna, to możemy spodziewać się jeszcze szybszego rozwoju tej dziedziny marketingu. Popularność tego kanału z pewnością jeszcze wzrośnie, a co za tym idzie – budżety przekazywane na zbieranie nowych adresów e-mail i wykorzystywanie ich w odpowiedni sposób – jeszcze większe

Nowa, silna konkurencja

Z wprowadzenia nowej konkurencji na pewno nie będą zadowolone platformy świadczące usługi z zakresu e-mail marketingu. Jeżeli bowiem platforma Facebooka będzie atrakcyjna finansowo, prosta w obsłudze i skuteczna, może stać się pierwszym wyborem dla wielu biznesów.

Dążenie do dwupodziału?

Nie jest tajemnicą, że zarówno Facebook, jak i Google mocno walczą o jak największe wpływy w Sieci. Wydaje się, że wejście w działania e-mail marketingowe przez Facebooka może być kolejnych krokiem do monopolizacji rynku online.
Na rynku e-mail do tej pory Gmail znakomicie sobie radził, z roku na rok zwiększając liczbę użytkowników swojej poczty. Gigant z Mountain View nie wprowadził jednak systemu do masowej wysyłki wiadomości e-mail.
Być może właśnie tę lukę postanowił wykorzystać Facebook.

O opinię nt. działań Facebooka poprosiłem Szymona Dyrlagę, reprezentującego firmę FreshMail:

Do tej nowości podchodzę póki co sceptycznie, ale być może dlatego, że jest ona w fazie testów i brakuje informacji na jej temat. Na ten moment wiadomo, że będzie możliwość stworzenia i wysyłania wiadomości na zaimportowane wcześniej adresy. Niesie to ze sobą ogromne ryzyko, że z narzędzia zaczną korzystać spamerzy, których firmy dostarczające system do email marketingu u siebie nie dopuściły. Facebook oczywiście wymaga zapewnienia o legalności posiadania importowanych danych, ale jak dla mnie jest to ten sam przypadek, kiedy strona dla dorosłych pyta użytkownika, czy ma ukończone 18 lat 😉
Profesjonalne systemy wymagają zawsze potwierdzenia subskrypcji w formie double opt-in przy budowie bazy.
Ponadto w bazie kontaktów na Facebooku znajdą się wszyscy użytkownicy, którzy kontaktowali się już z daną stroną (fanpage’m), lecz ich adresy i tak trzeba będzie dodać ręcznie, a wcześniej uzyskać na to zgodę. W jaki sposób? To pozostaje na razie zagadką.

Wydaje się też, że przynajmniej na początku narzędzie Facebooka do email marketingu nie będzie dawało możliwości zbierania listy odbiorców, tworzenia formularzy subskrypcji itd. Bazę więc trzeba będzie budować samemu, a następnie wgrywać plik z danymi na Facebooka. Uważam, że dużo wygodniej korzystać z systemu, które nie wymaga ręcznego przenoszenia adresów, a subskrybenci po zapisie bezpośrednio trafiają na listę.

Podsumowując:

W mojej opinii stworzenie platformy do wysyłki e-mail przez Facebook’a może mieć ogromne znaczenie dla rozwoju tej dziedziny marketingu. Spowoduje jeszcze większe zainteresowanie tego typu działaniami i uświadomi wielu marketerom, że email marketing ma w sobie ogromny potencjał, który w stosunkowo tani sposób można wykorzystać.
Oprócz zalet, należy również wspomnieć o minusach. Zwiększenie zainteresowania tego typu działaniami niekoniecznie musi spowodować rozwój innych platform email marketingowych/marketing automation. Może bowiem okazać się, że wielu potencjalnych Klientów nie będzie brało pod uwagę innej platformy i od razu skorzysta z usług Facebooka. Migracja może dotyczyć również serwisów, które już teraz korzystają z email marketingu. Takie działania mogą spowodować jeszcze większy udział Facebooka w internetowym świecie, a dążenie do monopolu, czy choćby dwupodziału (pomiędzy Facebook’a i Google) nie jest dla nikogo dobrą informacją.

Źródło:
Meg Coffey
Social Media Today
WERSM
INIS

Zostaw odpowiedź

  • 0 Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
Copy link
Powered by Social Snap