Uncategorized

BIMI – większa wiarygodność nadawcy

By 9 lutego, 2022 23 lutego, 2022 No Comments

Problem związany z otrzymywaniem niechcianych ofert reklamowych i pishingiem mimo wielu zabiegów ze strony providerow nie został całkowicie rozwiązany. Aby zapewnić bezpieczeństwo właścicielom skrzynek mailowych, powstał nowy standard, który małymi krokami wchodzi na polski rynek – mowa o Brand Indicators for Message Identification, w skrócie: BIMI.


Do tej pory o otrzymywaniu bezpiecznych wiadomości zapewniały nam standardy takie jak: DKIM, SPF i DMARC. Teraz do tego grona dołączył BIMI, który oprócz poprawy bezpieczeństwa może w znacznym stopniu wpłynąć na statystyki wysłanych kampanii.
Co czyni BIMI wyjątkowym? W przeciwieństwie do pozostałych standardów, będzie on widoczny również dla samego subskrybenta. Firma, która wdroży Brand Indicators for Message Identification, będzie mogła użyć swojego logo, które pojawi się w skrzynce odbiorczej subskrybenta. Dzięki temu, zarówno provider skrzynki pocztowej, jak i sam odbiorca docelowy będzie miał pewność, że otrzymana wiadomość pochodzi od właściwego nadawcy. 

źródło: https://storage.googleapis.com/gweb-cloudblog-publish/original_images/gws_bimi.gif

Dzięki użyciu pliku tekstowego w określonym formacie, umieszczonego na serwerach wysyłających wiadomości e-mail, możliwe jest wykorzystanie wybranego przez nadawcę/firmę logo. Sam proces weryfikacji nie jest jednak prosty.
Zanim logo pojawi się w odpowiednim miejscu na skrzynkach pocztowych takich dostawców jak Gmail, adres URL logo jest skanowany i weryfikowany za pomocą VMC, oraz uwierzytelnienia DMARC. Wieloetapowy kontrola upewnia providera, że nadawca jest bezpieczny i wiarygodny dla subskrybenta. 

Którzy dostawcy chcą wprowadzić BIMI?
Na chwilę obecną, do pilotażowego programu BIMI, którego przewodzi Verizon Media (właściciele skrzynek takich jak m.in. Yahoo ! i AOL) , dołączył również Gmail. W najbliższym czasie do tego grona prawdopodobnie dołączy również Comcast oraz Seznam. 
Pełną listę znajdziecie TUTAJ

Jak wdrożyć BIMI?
Samo wdrożenie BIMI jest bezpłatne. Aby logo pojawiało się wysyłanych przez Ciebie wiadomosciach, należy:

To jednak nie koniec. W przypadku najpopularniejszego dostawcy poczty w Polsce (Gmail), należy również dodać swoje logo do VMC (Verified Mark Certificate), które uwiarygodni Twoją firmę przed Googlem.

W Polsce możemy liczyć na pomoc specjalistów z EmailLabs, którzy wspierają firmy w procesie implementacji BIMI.
Wraz z ich pomocą, nowy standard będzie wdrażany dla kodano.pl, w którym osobiście będę brał udział, a sam proces opiszę.


źródło:
EmailLabs
MailJet
Google
Netcorecloud
BIMI Group

Zostaw odpowiedź

  • 0 Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
Copy link
Powered by Social Snap