Porady

Analiza kampanii – czyli jak sprawdzać wyniki

By 17 maja, 2020 No Comments

Stworzenie kreacji, dobranie odpowiedniego tematu oraz sama wysyłka newslettera to nie wszystko. Aby osiągać coraz lepsze wyniki, należy wnikliwie analizować wysłane kampanię. Jak to robić? Na co szczególnie zwracać uwagę?

Dokładna analiza wysłanych kampanii jest znaczącym procesem, który powinien być wykonywany po każdym wysłanym newsletterze. Jest co najmniej kilka danych, które w prosty sposób pozwolą Ci sprawdzić własne działania.

Open Rate

Procentowy stosunek ilości otwarć wysłanej wiadomości do liczby wysłanych wiadomości. Aby wskaźnik był jak najwyższy, Klienci muszą chętnie otwierać nasze wiadomości. Główny wpływ na otwieralność ma wysoka dostarczalność maila, odpowiednio dobrany czas wysyłki kampanii, temat wiadomości, nadawca oraz sama baza – jeśli adresy e-mail były zbierane w sposób zgodny z prawem, a potencjalni Klienci są zainteresowani Twoimi usługami, wskaźnik otwarć z pewnością będzie wyższy. 

CTR

(ang. Click Through Rate) procentowy stosunek kliknięć w linki znajdujące się w mailu do liczby wysłanych wiadomości. Co zrobić, aby CTR był jak najwyższy? Przede wszystkim nie zapominać o linkowaniu buttonów zachęcających przejścia na stronę oraz grafik, które znajdują się w newsletterze (wbrew pozorom często zdarza mi się otrzymywać newslettery w których brakuje linkowania)

Hard bounce

Tzw. twarde odbicia. Są to maile, które z różnych przyczyn nie są aktywne (np. nieprawidłowy adres odbiorcy, nieznana domena itd.) Mając w bazie tego typu maile – zwyczajnie je usuwamy (większość programów do e-mail marketingu umożliwia archiwizację tego typu kontaktów w kilka chwil). Nie dość, że obniżają statystyki naszych wysyłek, to na domiar złego – mogą spowodować, że nasze newslettery zaczną pojawiać się w SPAMie.

Czas otwierania

Dni i godziny w których Twój mail jest najchętniej otwierany. Aby dobrać optymalny czas, polecam regularne testowanie, zarówno za pośrednictwem optymalizatorów wysyłek (są dostępne w wielu platformach do e-mail marketingu: które na podstawie wcześniejszych aktywności subskrybenta dobierają odpowiednią datę i czas), jak i “ręcznie”, ustawiając niestandardowy termin wysłania kampanii.

SPAM

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że mimo najlepszych chęci i odpowiedniego newslettera (szczególnie w przypadku większej listy subskrybentów), jakiś promil Twoich Klientów otrzyma newsletter do folderu SPAM. Warto jest dokładnie monitorować tą liczbę – pozwoli na szybką reakcję w przypadku ewentualnego znalezieniu się na “spam liście” (przed wysyłką zdecydowanie polecam skorzystanie z tzw. Spam testu – większość programów e-mail marketingowych daje możliwość przetestowania wiadomości przed wysyłką, co może znacznie ograniczyć “spamogenność” wysyłanych wiadomości.)

Analiza skrzynek pocztowych

Z wielu dostępnych skrzynek pocztowych, z pewnością kilka wiedzę prym (jeśli wysyłasz wiadomości do Klientów z Polski, to z pewnością jest to m.in. gmail.com oraz wp.pl). Warto więc sprawdzić jaki jest OR i CTR w przypadku poczt w których mamy największą liczbę subskrybentów. (przed wysyłką zalecam przetestowanie newslettera zarówno dzięki dostępnym programom w platformach, jak i “ręcznie” – wysyłając maile na utworzone wcześniej konta mailowe na najpopularniejszych skrzynkach).

Powyższe informacje to tylko część,informacji, jakie możemy przeanalizować po wysłanej kampanii (za pośrednictwem zarówno platformy do wysyłki, jak i Google Analytics). W wielu przypadkach wystarczą jednak do odpowiedniego przeanalizowania wysłanej kampanii.

Zostaw odpowiedź

  • 0 Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
Copy link
Powered by Social Snap